Uzależenienia - jak działają na pracę mózgu?

Czasy się zmieniają, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie.

Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się zdarza. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś stracił życie, bo robił coś, w czym nie dostrzegał niczego złego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Stwarza niesamowite spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków odurzających nie myśli racjonalnie. Z czasem znika u niej jakakolwiek moralność, ponieważ nie potrafi zauważyć różnicy pomiędzy dobrem a złem. Przygnębiające jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się w podobny sposób: "Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi nie będzie". To prawda, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku.

To jednak nie powinno zachęcać do próbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najtrudniejsza droga uzależnienia. Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do poszarpanej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się podejście do postrzegania świata, odczuwania, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających zaburza działanie mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego.

Narkotyki zakłócają funkcjonowanie konkretnego neuroprzekaźnika.

Pod wpływem substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne.

Dzięki dopaminie osoba uzależniona odczuwa euforię, przyjemność.

Niemal każdy narkotyk zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by rozpisywać się do woli. Niesamowicie trudno jest pozbyć się tego nałogu. Terapia na detoksie jest uciążliwa.

Leczona osoba ma odczucie, że cierpi każdy element jej ciała, a przez to kaleczy się, by skupić uwagę na tylko jednym miejscu.

Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która przebywała na odwyku już nie wróci do nałogu.

Potrzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą następną działką staje się głębszy. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto też wspomnieć, że wiele narkotyków ma w składzie trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach jest rozdrobnione szkło, które kaleczy żyłki w nosie. Na ten temat można się rozpisywać nieskończenie.

Należy dowiedzieć się o niekorzystnym działaniu tych wszystkich substancji, bowiem ta wiedza może ustrzec społeczeństwo przed dopuszczeniem się ogromnego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia..


Moja strona: wie geburtstagswünsche schreiben